"Když věci nefungují, jak bychom si přáli..."

Deprese x Jarní rozlada?

 

Každý občas zažil chvíle, kdy se mu do ničeho nechtělo, cítil se unavený, neměl náladu vůbec na nic. Někdo tyto stavy řešil tím, že se z nich pokusil vyspat, jiný se z nich vyzpovídal přátelům, někdo šel sportovat. Každý má vlastní způsob, jak se z tohoto naladění dostat.

Co se ale dělat, když naše obvyklé „strategie“ nefungují?  Kdy je potřeba si říci, že se už nejedná jen o nějakou rozladu, smutek, ale že jsme se dostali do spárů nemoci, která si říká deprese?

První příznaky

        Zpočátku nelze úplně rozlišit, zda jsme jen smutní, či jsme už „nemocní“.  V obou případech totiž prožíváme smutek, beznaděj, nejsme schopni se radovat, pro nic se rozhodnout, cítíme se neschopní a méněcenní. Jsme doslova zajati v koloběhu svých myšlenek, které nás jen dále utvrzují v tom, že nás nic pozitivního v budoucnu nečeká a že my nemáme šanci to změnit.

        V tomto období už ale jsme schopni nalézt první ukazatel hovořící pro depresi a tím je tzv. neodklonitelnost. Názorně řečeno, i přes snahy okolí nás rozveselit, i navzdory našemu vlastnímu úsilí, naše nálada zůstává stále nezměněna. Pokud tedy máme dojem, že na světě neexistuje nic, co by naši náladu mohlo zlepšit, měli bychom zpozornět, abychom se vyhnuli dalšímu rozvoji depresivních příznaků.

Prohloubení deprese

        Když tento varovný signál přehlédneme, pro nás „nepříjemné“ období bude nadále pokračovat a my se více a více budeme uzavírat do svého vlastního světa protkaného jen odstíny černé barvy. Postupně budeme ztrácet sílu, až už nebudeme schopni dodržovat ani minimální denní režim. Každý krok pro nás bude představovat obrovskou námahu, proto se čím dál častěji budeme vracet do postele, abychom vše špatné zaspali, ale, i přes zjevnou únavu, kvalitní spánek nepřijde. Celá naše situace končí v bodě, kdy jednoho rána již nebudeme schopni z postele ani vstát. Bez pomoci odborníka (psycholog, psychiatr), opory v našem okolí zůstaneme definitivně poraženi. Deprese nám vezme vše mimo pocitu viny, marnosti a obav o sebe a naše blízké a nabídne nám jediné možné řešení – zabití se. Vcelku rychlé a poměrně snadné řešení slibující věčný klid a bezstarostnost. Proč ale předtím ještě nezkusit poněkud smířlivější řešení a to – návštěvu psychiatra?

Léčba deprese

        Deprese, tak jako každá nemoc, může být poražena pouze léčbou, nikoli únikem ze života. Na rozdíl od sebevraždy, léčba je časově náročnější, ale za to má i své výsledky. Důležité je nevzdat se při prvním „neúčinku“ léků. Deprese je totiž charakteristická především svou různorodostí v příznacích, a proto také trvá déle, než se najde ten správný lék. Každý pacient věří, že po prvním užití „tabletky“ se bude cítit ihned jako dřív. Ale antidepresiva mají jednu komplikaci a tou je, že poznat, zda jsou účinné či ne, lze až po 3 – 4 týdnech pravidelného užívání, na což většina lidí zapomíná. Navíc je také nutné připomenout, že tyto léky nejsou zaměřeny na léčbu příčiny, ale spíše na potlačení nechtěných příznaků. Pokud chceme snížit riziko znovuobjevení deprese, pak je nezbytné zapojit do léčby také psychoterapeuta, který společně s námi bude pátrat po příčině onemocnění a pokusí se nás naučit strategie, jak se depresi ubránit.

HLAVNÍ KRITÉRIA DEPRESE:

  • „špatná nálada“ déle než 14 dnů
  • rozlada narušuje naše každodenní činnosti
  • neodklonitelnost nálady
  • ztráta zájmů o příjemné aktivity
  • unavitelnost
  • bezdůvodné výčitky, pocity viny
  • váhavost
  • narušený spánek
  • nechuť k jídlu či naopak přejídání se

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode