"Když věci nefungují, jak bychom si přáli..."

První manželská krize

Manželství, stejně jako jiné druhy partnerství, je velice citlivý svazek dvou lidí. Po většinu času jsme v něm šťastní, řešíme pouze menší nesrovnalosti, které ovšem hravě vyváží společné radostné chvíle. Každé manželství po čase začne procházet krizí. Délka trvání, důvody i průběh této krize jsou sice individuální, lze však vypozorovat několik obecných zákonitostí, z nichž se můžeme poučit.

 

Kdy a proč nastává krize?

            Zdá se, že období mezi 3. – 7. rokem manželství je první velkou zkouškou. V této době mnoho partnerství prožívá svou první a většinou nejvážnější krizi. Důvodem bývá opadnutí zamilovanosti a romantičnosti, dalo by se říci, že člověk sundává růžové brýle. Vnímáme na svém protějšku stále více chyb a nedostatků, už nejsme ochotni vše tolerovat, naopak jsme více kritičtí. Ve vztahu musíme neustále řešit nové problémy, začínají se projevovat názorové odlišnosti, už si nejsme schopni povídat, vše, co se týká partnera, nás rozčiluje.

Co dělat v krizi?

            Tato krize může trvat až rok a může být pro oba partnery velice nepříjemná a velice často vede k rozpadu manželství. Proto je důležité snažit se situaci konstruktivně řešit, tzn. vyhýbat se hádkám a výčitkám. Naopak bychom se měli na chvíli zastavit a popřemýšlet o našem vztahu. Zamyslet se nad tím, co od něj očekáváme, jaká očekávání máme od svého partnera, kam bychom chtěli, aby náš vztah směřoval.

            Ve vztahu je nejdůležitější komunikace. Partner neumí číst naše myšlenky, proto bychom se mu měli se svými pocity svěřit, snažit se mu vysvětlit, co nás trápí, rozčiluje, vzbuzuje v nás negativní emoce. Vše je nutné říkat s klidem, bez křiku a výtek. Vyjádřit své pocity a názory je někdy obtížné, ale jen tak můžeme dojít ke společnému řešení. Oba partneři by měli mít možnost sdělit svůj postoj, jak danou situaci vidí oni. Je dobré mít připravenou možnost, jak by se tato situace dala řešit. Mělo by se jednat spíše o návrh, který by měl vést po společné diskusi ke kompromisu vyhovujícímu oběma partnerům.

            Velice často spory vznikají na základě odlišných názorů, postojů. Manželství je plné hledání kompromisů, dělání ústupků. Pochopitelně by oba manželé měli mít na řešení stejný podíl, nelze čekat ústupky pouze z jedné strany. Jakýkoliv problém v partnerství se týká obou partnerů stejně a je třeba ho řešit společně.

Vše končí a začíná u vylaďování

            První manželská krize je spojena s jakýmsi „vylaďováním“, tzn. partneři se stále poznávají, pracují na sobě i vztahu, učí se komunikovat a tolerovat jeden druhého. Místo zákazů je lepší soustředit se na pravidla. Nezakazujme tedy protějšku večery s přáteli, ale domluvme se na příchodu, zda se bude ozývat atd.

            Někteří lidé si myslí, že hlavním měřítkem lásky je množství společně tráveného času. Opak je pravdou. S partnerem nemusíme trávit každou volnou chvilku. Člověk by měl mít i čas sám na sebe, aby si dokázal srovnat myšlenky, věnoval se péči o své tělo i duši, srovnal si priority a cíle, tak trochu našel sám sebe. Čas trávený o samotě nás naopak s partnerem může sblížit, jelikož v něm najdeme námět k hovoru. Určitě je výhodou, pakliže mají partneři společné zájmy, koníčky, chodí spolu cvičit či zajdou na kulturní akce. Tento fakt nestojí v cestě odpoledni strávenému s kamarádkami na kávě či s chlapi na fotbale.

            V manželském životě tedy můžeme očekávat mezi 3. – 7. rokem krizi, neznamená to však, že bychom to měli hned vzdát či zahrnout partnera výčitkami. Spíše je potřeba si nejprve promyslet, co přesně nám vadí, jak bychom to chtěli řešit, seznámit se s názory partnera a nalézt společnou cestu.

 

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode